همایش استانی همکاری های حوزه و آموزش و پروش خوزستان با حضور حجت الاسلام مجتبی ملکی، مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش، در محل اداره آموزش و پرورش ناحیه ۴ اهواز برگزار شد.

آیت الله محسن حیدری، در همایش کمیته های همکاری های حوزه و آموزش و پرورش خوزستان، از برگزاری دوره های متعدد ویژه دانش آموزان و معلمان شهرستان های استان خوزستان خبرداد و گفت: از سال 90 تا 93، صدها دوره در زمینه های مختلف در سطح استان برگزار شد، که در مجموع 17 هزار معلم تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که نیمی از آن ها دوره تحکیم مبانی اعتقادی و ولایت را گذراندند.
رئیس کمیته همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش خوزستان در ادامه تصریح کرد: با توجه به نظرسنجی های صورت گرفته معلمان رضایت قابل توجه از برگزاری این دوره ها داشتند.
آیت الله حیدری با اشاره به اجرای "طرح معراج" از سال 88 تا کنون در خوزستان، گفت: این طرح با توجه به رهنمودهای آیت الله موسوی جزایری، زعیم حوزه های علمیه خوزستان راه اندازی و با مشارکت طلاب مدرسه علمیه امام خمینی(ره) اهواز اجرایی شد.
وی به اهداف اجرای طرح معراج در مدارس خوزستان اشاره کرد و گفت: در این طرح روحانیون افزون بر اقامه نماز در مدارس، پاسخگوی سؤالات دانش آموزان در زمینه های مختلف هستند و با مجوزی که از آموزش و پرورش گرفته شده، در هفته یک مرتبه در کلاس ها حضور می یابند.
عضو خبرگان رهبری با بیان این که در طرح معراج روحانی مدرسه با دانش آموزان و اولیای آنان ارتباطی مستمر و تنگاتنگ دارند، ابراز داشت: روحانیان فعال در این طرح جلساتی نیز برای اولیای دانش آموزان پیرامون موضوعات تخصصی از جمله اخلاق خانواده برگزار می کنند.
امام جمعه موقت اهواز، ایجاد پیوند میان خانواده ها و مدرسه را از دیگر اهداف "طرح معراج" برشمرد و افزود: طرح معراج در سال  88 در 4 مدرسه، سال 89 در 100 مدرسه، سال 90 در 200 مدرسه، سال 91 در 350 مدرسه و در سال 92 با حضور بیش از 300 مبلغ در 386 مدرسه برگزار شد.
آیت الله حیدری با اشاره به گسترش دامنه اجرای "طرح معراج" در شهرستان های استان خوزستان با همکاری مدارس علمیه شهرستان ها، افزود: شهرستان های کارون، هویزه، حمیدیه، دزفول، ایذه، رامهرمز و شوشتر از جمله میزبانان این طرح بودند.

همچنین حجت الاسلام ملکی، مشاور وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: یكی از اهداف اصلی تنظیم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش این است كه آموزش و پرروش را بر مبنای رویكرد اسلامی متحول كند. لذا این كمیته باید برنامه های متناسبی را با پرهیز از موازی كاری و تداخل وظایف برای تحول آموزش و پرورش داشته باشد.

وی عنوان كرد: فعالیت های كمیته همكاری ها فراتر از كلام بوده و این كمیته یار و یاور دستگاه تعلیم و تربیت برای تربیت اسلامی است.

مشاور وزیر یادآور شد: برنامه های مختلفی از جمله مشاوره مذهبی برای خانواده ها، دوره های توانمندسازی فرهنگیان و مربیان، كلاس های آموزش خانواده، گفتمان های دینی، توسعه مدارس اسلامی، عملیاتی كردن برنامه های دینی، توانمند سازی عوامل تربیتی و استفاده از ظرفیت روحانیون در مناطق و مدارس توسط كمیته همكاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش برگزار می شود.

ملكی در پایان گفت: باید كمیته همكاری ها را تقویت كرده و كارهای بنیادی تر انجام دهیم. خوشبختانه فعالیت این كمیته در خوزستان دارای حركت رو به رشدی بوده و امید است كه شاهد اجرای برنامه های مطلوب تری در این استان باشیم.